spisovatel, básník, profesor literární tvorby
Alan Spence je současný skotský básník, dramatik, romanopisec a spisovatel, který za svou literární činnost obdržel řadu významných ocenění, mezi nimi např. titul Edinburského Makara, Cena McVitie pro skotského spisovatele roku, Glenfiddich Spirit Skotské ceny, TMA Drama Award nebo Řád vycházejícího slunce od japonské vlády. Působí jako emeritní profesor literární tvorby na univerzitě v Aberdeenu, kde založil roku 1999 mezinárodní knižní a umělecký festival WORD.
Ve své tvorbě využívá poetickou formu japonského haiku, aby mohl popsat základní paradoxy života a poukázat na prožitky okamžiků věčnosti v neustálém cyklu životních proměn. Jako titulovaný městský básník navázal inspirativní spolupráci s projektem Praha, město literatury a pravidelně je hostem festivalu Den poezie, kde své autorské čtení představil třeba s básnířkou Sylvou Fisherovou, Jiřím Dědečkem nebo Tomášem Míkou. Na Edinburgh International Book Festival četl s českým prozaikem Ivanem Klímou.
„Zářivě žlutý tulipán –
kalich naplněný po okraj
svým vlastním světlem.“
– Alan Spence
Autorská čtení Alana Spence
Tvorbě Alana Spence, která obnáší mnoho knih povídek, divadelních her a románů přese všechno dominuje japonské haiku. Jde o výjimečnou básnickou formu s výraznými zenovými prvky. Toto zaujetí japonskou kulturou a netradičním básnickým stylem se datuje už od jeho dospívajících let:
„Když mi bylo asi 19 nebo 20, byl jsem na výstavě fotografií v Edinburghu, kde jsem spatřil velkou čenobílou fotografii hory Fuji, před kterou stáli dva zenoví mniši. Nemohl jsem ten výjev spustit z očí. Bylo to, jako bych dostal ránu. Jako by proběhlo určité rozpoznání, probuzení něčeho uvnitř mě, jako bych se rozpomenul. Cokoli to bylo, byl to velmi silný estetický zážitek, který potvrdil můj blízký pocit k Japonsku jako místu s velmi výjimečnou duchovní energií.“
V roce 2018 bylo toto vzácné spojení dále stvrzeno Japonskem samým, když byl Alanovi udělen státní Řád vycházejícího slunce, který v minulosti obdržela například také Madeleine Albrightová nebo laureát Nobelovy ceny Kazuo Ishiguro. Řád byl Alanovi udělen za přínos v rozvoji poezie haiku ve Velké Británii a za posilování vzájemného porozumění mezi Japonskem a Spojeným Královstvím.
Osobité autorské čtení svých básní haiku přednesl Alan Spence při několika příležitostech i v Praze:
- Nebát se města (19.11. 2019) – Café electric, Kolowratský palác, festival Den Poezie
Komponovaný večer autorských čtení a diskuzí s dalšími městskými básníky: Sylva Fischerová (Praha), Martin Glaz Serup (Kodaň) a Maarten Inghels (Antverpy). Pořad moderoval Josef Straka. - Skotsko-český večer ( 21.11.2018) – Literární kavárna Řetězová
Společný večer autorských čtení s Jiřím Dědečkem. - Na Svobodných vlnách (17.11. 2017) – Avoid Floating Gallery
V rámci tohoto již pravidelného programu uprostřed festivalu Den poezie konaného vždy 17. listopadu, vystoupil Alan Spence spolu s nizozemským autorem Thomasem Moehlmannem, polským básníkem Francizskem Nastulczykem, slovinskou autorkou Barbarou Korun a dvěmi českými autory, básnířkou Zuzanou Lazarovou a básníkem Petrem Borkovcem. - Skotská poezie (16.11. 2017) – Filosofická fakulta University Karlovy
Přednáška pro studenty i veřejnost. - Žádný člověk není ostrov (15.11.2016) – festival Den Poezie, Anglo-americká univerzita
Přednáška s besedou na téma „Poezie jako mantra“ a hudebním doprovodem sitáristy Kanala Auera z Vídně.