sochař

Kaivalya Torpy se narodil v indické Kalkatě, vystudoval matematicko-fyzikální fakultu a stal se učitelem fyziky ve Velké Británii. Před mnoha lety v sobě však objevil sochařský talent, který mu umožnil absolvovat uměleckou školu v Londýně a nasměřovat svůj život novým směrem. Dnes se tak mohou lidé po celém světě inspirovat sochami významných osobností, které svou činností pozitivně obohatily životy druhých nebo významně přispěly do pokladnice světové kultury.

Mezi jeho díla patří busty indického legendárního hudebníka a hráče na sitár Raviho Šankara, prezidenta Jihoafrické republiky Nelsona Mandely, africké humanitární pracovnice a obhájkyně práv žen a dětí Graci Machelové, prezidenta Michaila Gorbačova a jeho manželky Raisy Maximovny, manželky posledního anglického místokrále Indie Edwiny Mountbattenové a její dcery Patricie, mecenášky umění Medy Mládkové a v neposlední řadě socha umělce a muže nadčasové duchovní moudrosti Sri Chinmoye. Jeho sochy jsou umístěny ve více než 15ti zemích světa, mimo jiné i na půdě Parlamentu Východního Timoru.

Socha Harmonie

Byla to právě osobnost Sri Chinmoye, která se pro Torpyho stala výstižným ztělesněním významu slova harmonie, a proto ji ztvárnil do jeho podoby. Socha má tedy sloužit jako pozitivní inspirace a povzbuzení k hledání míru a harmonie v životě člověka a společnosti, kterou spoluutváří.

Na základě umístění této sochy v uměleckém prostoru Agung Rai Museum of Art v Ubudu na Bali v roce 2008, kde se při této příležitosti konala také výstava originálů uměleckých děl Sri Chinmoye nazvaných Jharna Kala, se zrodila myšlenka propojit toto místo s podobně umělecky založeným prostorem v České republice. Mecenáška umění paní Meda Mládková a její Muzeum Kampa představuje právě takový inspirující příklad zasvěcení vyššímu ideálu kultury a upřímného usilování o její rozvoj ve společnosti.

Proto se Kaivalya Torpy rozhodl věnovat sochu Harmonie paní Medě Mládkové u příležitosti jejích 90. narozenin jako vyjádření svého uznání za její neocenitelný přínos světové kultuře a také jako symbol společné víry ve tvůrčí potenciál člověka, který obohacuje svět okolo sebe svým smyslem pro krásu a harmonii.

Krátké video z předání sochy Harmonie Medě Mládkové, Museum Kampa, říjen 2009