kandidát Nobelovy ceny míru a renesanční člověk

Spolek Art for Peace se zabývá uchováním a prezentací uměleckého a životního díla Sri Chinmoye. Jeho humanistické a renesanční myšlenky vyvěrají z hlubokého vnitřního ticha meditace, která se pro něho stala nevyčerpatelným zdrojem inspirace na poli všech jeho mnohostranných činností. Sri Chinmoy (1931-2007) byl mužem nadčasové duchovní moudrosti, který se více než čtyřicet let věnoval mírové a společenské práci po celém světě.

Záběr jeho činností měl zcela nevídaný rozměr. Zahrnoval 37 let aktivní spolupráce s OSN, stovky univerzitních přednášek a hudebních vystoupení po celém světě, účast na mezinárodních fórech a pravidelné setkávání s významnými osobnostmi politického, kulturního a společenského života. Za svůj bohatý tvůrčí život zahrnující literární činnost, hudbu, výtvarné umění a řadu mezinárodních kulturních, sportovních a humanitárních projektů, pak v průběhu let obdržel významná ocenění, čestné tituly a doktoráty od mnoha univerzit a mezinárodních institucí včetně opakovaných návrhů na udělení Nobelovy ceny míru od stovek významných osobností akademického a politického života.

Organizace spojených národů

Na pozvání Generálního tajemníka U Thanta začal Sri Chinmoy na jaře 1970 vést Mírové meditace pro delegáty a zaměstnance OSN v hlavním sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Tato setkání všech národností a kultur probíhala od té doby dvakrát týdně po celou dobu jeho života. Na počest nejvyšších ideálů OSN inicioval celou řadu programů, přednášek a koncertů na podporu světového míru, často ve spolupráci se členskými státy a organizacemi podporujícími ideály a cíle OSN.

Javier Perez

„Sri Chinmoyi, jste srdcem OSN. Byl jste s námi po všechny roky, kdy jsem byl generálním tajemníkem, a dokonce i předtím. Vždy nás doprovázelo Vaše poselství a byl jste pro nás inspirací“
Javier Pérez de Cuellar, pátý Generální tajemník OSN

Výtvarné umění

Mezi lety 1974 a 2007 Sri Chinmoy vytvořil více než 140 000 kusů abstraktních maleb a téměř 16 milionů kreseb symbolizujících svobodu lidské duše.

Umění Sri Chinmoye je známé svou spontaneitou a invencí, které dávají jeho obrazům charakteristický styl. Používal pestrou paletu barev a malířských nástrojů, které si často i sám připravoval a mnohdy používal k tvorbě jen vlastní prsty. Více >>

Literární a hudební dílo

Stejně jako mnoho umělců a myslitelů v době renesančního probuzení projevoval Sri Chinmoy své tvůrčí nadání na poli literatury, hudby i výtvarného umění. Je autorem 1600 filozofických prací, esejů, básnických sbírek, divadelních her, inspirativních příběhů a dalších knih povzbuzujících k hledání pravé podstaty života a vlastního sebepoznání. Sri Chinmoy byl člověkem vnitřního vhledu a proto je jeho tvorba prodchnuta osobní zkušeností, která čtenáři či posluchači přináší schopnost komunikovat se sebou samým a pomáhá mu dotknout se mystického uvědomění svého bytí.

„Včera jsem byl chytrý. Proto jsem se snažil změnit svět.
Dnes jsem moudrý. Proto měním sám sebe.“
Sri Chinmoy

Spisovatel, který v sobě snoubí poetickou schopnost s nejvyšší moudrostí je podle P. B. Shelleyho nazýván básníkem – zřecem.  Sri Chinmoy byl vskutku takovým básníkem vnitřního zření, který po sobě zanechal dílo srovnatelné hodnoty se sanskrtskými slokami Véd a Upanišad či moudrými výroky Konfucia a Lao-c´.

Sri Chinmoy zkomponoval přes 21 000 mantrických písní, které zachycují celou šíři meditačních prožitků a vnitřních zkušeností. Od roku 1984 nabídl své kontemplativní skladby statisícům posluchačů po celém světě. Během svého života uspořádal na 800 koncertů, při kterých hrál na širokou škálu východních a západních hudebních nástrojů. Tyto „Mírové koncerty“ se uskutečnily nejen v prominentních koncertních síních jako je např. v newyorská Carnegie Hall, londýnská Royal Albert Hall, tokijská Budokan Hall, ale třikrát také ve sportovní hale na Výstavišti v Praze.

„Jsem vám nesmírně vděčný za nejkrásnější okamžiky svého života“.
Don Pablo Casals, čelista a hudební skladatel

Zvedání světa srdcem jednoty

V průběhu svého života Sri Chinmoy udělil řadě významných osobností své výjimečné ocenění „Lifting Up the World with a Oneness-Heart“ – „Zvedání světa srdcem jednoty“, kterým v podobě symbolického vyzvednutí na speciálně upravené plošině vyjadřoval obdiv a uznání za příkladný životní postoj a službu vyšším ideálům ve společnosti. Tento jedinečný program povzbuzení a dobré vůle zahrnuje celkem 8 300 lidí z celého světa. Mezi jeho držitele patří mimo jiné prezidenti Nelson Mandela a Michail Gorbačov, vedoucí představitelé OSN, poslanci, senátoři, nositelé Nobelových cen, univerzitní profesoři, olympijští vítězové, světoví sportovci či světoznámí umělci a herci.

Sri Chinmoy v České republice

„Česká republiko, Česká republiko, tvé srdce zaplavené vírou a život toužící po pravdě nezná žádnou porážku. Tvá tichá a mírová Sametová revoluce ukázala cestu nesčetným bratrům a sestrám v sousedních zemích, aby s největší důvěrou a míruplně dosáhli vítězství vlastní nezávislosti.“
Sri Chinmoy při slavnostním prohlášení České republiky Mírovým květem (Praha, 1999)

Sri Chinmoy navštívil Československo poprvé v roce 1990, kdy nabídl koncert kontemplativních skladeb v pražském Paláci kultury jako poctu znovu získané svobodě národa. Roku 1993 se setkal s prezidenty obou nově vzniklých zemí – Václavem Havlem a Michalem Kováčem, který mu předal Prezidentskou medaili Slovenska za celoživotní službu světovému míru.

V říjnu roku 1995 se v pražské Sportovní hale uskutečnil do té doby největší koncert meditativní hudby na světě s patnácti tisíci posluchači. Součástí této návštěvy bylo také setkání s Emilem Zátopkem, kterého si Sri Chinmoy velmi vážil a obdivoval.

Ve stejném roce se Mezinárodní letiště Praha-Ruzyně připojilo k mezinárodnímu programu „Mírových květů Sri Chinmoye“ a u této příležitosti byla v příletové hale umístěna čestná pamětní plaketa. Tato mírová iniciativa spojuje více než 1100 významných míst a 152 států celého světa jako připomenutí vzájemného porozumění a dobré vůle mezi lidmi. V listopadu 1998 se k tomuto programu na základě deklarace Ministerstva zahraničí připojila i celá Česká a Slovenská republika. Slavnostní inaugurace se uskutečnily v březnu následujícího roku za přítomnosti Sri Chinmoye v prostorách Bratislavského hradu a Lichtenštejnského paláce v Praze. Ve stejný den proběhl potom na Výstavišti další velký koncert meditativních skladeb za účasti třinácti tisíc posluchačů.

V roce 2003 přicestoval Sri Chinmoy do České a Slovenské republiky, aby udělil své mezinárodní ocenění „Lifting Up the World with a Oneness-Heart“ poslancům a senátorům Parlamentu ČR a třiceti vysokoškolským profesorům Univerzity Karlovy. Slavnostní udělování cen proběhlo na půdě Senátu Parlamentu ČR a pražské Novoměstské radnice.

„Vážený pane Sri Chinmoyi, rád bych konstatoval, že nejste jen vynikající atlet, o tom jste nás přesvědčil, ale také dobrý člověk, protože pod heslem od srdce k srdci spojujete lidi na celém světě. Já Vás mohu ujistit, že jsme potěšeni, že jsme mohli být s Vámi, že jsme obdrželi Vaše ocenění, a mohu Vám slíbit, že o Vašich iniciativách budeme mluvit s dalšími lidmi, protože si myslím, že je to správné.“
— Ing. Jan Fencl, senátor

Poslední návštěva Sri Chinmoye proběhla v říjnu roku 2004 ve spojení se čtvrtým velikým koncertem meditativní hudby, který se uskutečnil v pražské T-Mobile Aréně za účasti patnácti tisíc posluchačů.

Uznání a ocenění

Za své celoživotní zásluhy byl Sri Chinmoy v roce 2007 nominován rekordním počtem významných osobností (přes 700) na Nobelovu cenu míru. Přes sto nominací bylo zasláno z České republiky.

Socha Harmonie

V roce 2008 navrhl britský výtvarník Kaivalya Torpy sochu s názvem „Harmonie“ inspirovanou osobností Sri Chinmoye, kterou během slavnostní inaugurace v experimentálním prostoru vltavské náplavky u Musea Kampa předal jako umělecký dar patronce české kultury Medě Mládkové.